سفارش محصولات: ۰۹۱۲۰۷۳۹۸۵۱

تفاوت اعلام حریق صنعتی و خانگی

تفاوت سیستم اعلام حریق خانگی و صنعتی

سیستم‌های اعلام حریق شامل تجهیزات الکتریکی مانند دتکتورها (دودی، حرارتی و غیره)، شستی‌ها، کنترل پنل و غیره هستند که وظیفه‌ی شناسایی و حریق را بر عهده دارند. نصب سیستم‌های اعلام حریق در ساختمان‌های مسکونی، تجاری‌، صنعتی و غیره برای کاهش خسارت‌های جانی و مالی بسیار مهم است. در این مطلب در مورد تفاوت سیستم‌های اعلام حریق صنعتی و خانگی صحبت خواهیم کرد.

انواع سیستم‌های اعلام حریق

سیستم‌های اعلام حریق در سه نوع موجود هستند:

  • سیستم اعلام حریق متعارف
  • اعلام حریق آدرس‌پذیر
  • اعلام حریق وایرلس یا بیسیم

از سیستم اعلام حریق متعارف در اعلام حریق خانگی بیشتر استفاده می‌شود. در این نوع اعلام حریق کنترل پنل، دتکتورها و سایر اجزا به صورت شعاعی یا ستاره‌ای به یکیدیگر متصل هستند.

اعلام حریق آدرس‌پذیر به دلیل هوشمندتر بودن نسبت به سیستم‌های متعارف در ساختمان‌های بزرگ، تجاری و صنعتی استفاده می‌شوند. در این سیستم پنل و تجهیزات به صورت حلقوی سیم‌کشی می‌شوند.

سیستم‌های اعلام حریق وایرلس بدون نیاز به سیم‌کشی هستند. نصب اعلام حریق وایرلس یا بیسیم سریع‌تر و مستلزم هزینه‌های کمتری است.اعلام حریق خانگی و صنعتی چه تفاوت هایی دارند؟

تفاوت اعلام حریق صنعتی و خانگی

سیستم‌های اعلام حریق برای حفظ جان و مال ساکنین یک ساختمان بسیار مهم هستند. دتکتورهای اعلام حریق بسته به نوع خود (دودی، حرارتی و غیره) دود، حرارت یا گازهای موجود در محیط را تشخیص داده و سیستم اعلام حریق را فعال می‌کنند. با نصب سیستم‌های اعلام حریق در ساختمان‌ها خسارات وارده از آتش‌سوزی را کاهش می‌دهد. در سیستم اعلام حریق خانگی با توجه به تعداد طبقات ساختمان و همینطور بودجه‌ی مورد نظر می‌توان اعلام حریقی مناسب انتخاب کرد.

در اعلام حریق‌های صنعتی نیاز به تجهیزات خاصی است که متناسب با شرایط محیطی باشد. سیستم‌های اعلام حریق صنعتی معمولا از نوع آدرس‌پذیر و هوشمند انتخاب می‌شوند. در ادامه به برخی از تفاوت‌ های اعلام حریق صنعتی و خانگی اشاره خواهیم کرد. برای اطلاعات بیشتر در خصوص اعلام حریق صنعتی می‌توانید صفحه‌ی اعلام حریق صنعتی را مطالعه کنید.

سیستم‌های ضد انفجار EX-proof یا Explosion Proof

تجهیزاتی که در اعلام حریق صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند باید از نظر استانداردهای مربوط به دما، خواص مکانیکی، فشار و غیره مورد بررسی قرار گیرند. بر خلاف اعلام حریق خانگی، در محیط‌های صنعتی احتمال نشت گاز یا خطر انفجار وجود دارد. بنابراین تجهیزاتی باید در اعلام حریق صنعتی مورد استفاده قرار گیرد که باعث ایجاد جرقه یا انفجار و گسترش آتش‌سوزی نشوند.تفاوت اصول حفاظت تجهیزات اعلام حریق صنعتی و خانگی

درجه حفاظت در برابر آلودگی (درجه حفاظت: IP یا Ingress Protection)

درجه‌ی حفاظت یا IP استاندارد الکتریکی است که در آن میزان مقاومت تجهیزات الکتریکی در برابر آلودگی و رطوبت مشخص می‌شود. این درجه حفاظت در واقع میزان تحمل تجهیزات الکتریکی مثل سیستم‌های اعلام حریق را در برابر آلودگی مشخص می‌کند. درجه حفاظت یک عدد دو رقمی است که رقم اول نشان‌دهنده‌ی اندازه‌ی ذراتی است که می‌توانند وارد تجهیزات شوند. همچنین رقم دوم میزان مقاومت آن دستگاه در برابر رطوبت را نشان می‌دهد.

رقم IP برای انتخاب دستگاه‌هایی که در محیط‌های پر از گرد و غبار، یا رطوبت بالا استفاده می‌شوند بسیار مهم است. برای مثال توجه به IP برای خرید سیستم‌های اعلام حریق صنعتی موضوعی حیاتی است و نمی‌توان اهمیت آن را نادیده گرفت.تفاوت امنیت تجهیزات اعلام حریق صنعتی و خانگی

دتکتور شعله یا Flame Detector

تفاوت اعلام حریق صنعتی و خانگی در نوع دتکتور مورد استفاده‌ در آنها نیز هست. در اعلام حریق‌های خانگی معمولا از دتکتورهای دودی استفاده می‌شود. از سوی دیگر در اعلام حریق صنعتی معمولا از دتکتورهای شعله استفاده می‌شود. این نوع دتکتورها از تکنولوژی بالاتری بهره‌مند هستند و استفاده از آنها هم به سادگی سایر دتکتورها نیست. برای اطلاعات بیشتر در مورد این نوع دتکتورها و قیمت آن می‌توانید صفحه‌ی انواع دتکتور شعله را مطالعه کنید.تفاوت تجهیزات اعلام حریق صنعتی و خانگی

تفاوت سیستم‌های اعلام حریق صنعتی و خانگی – مرکز اعلام حریق آرات

استفاده از سیستم‌های اعلام حریق برای ایمنی بسیار ضروری هستند. نصب سیستم‌های اعلام حریق خانگی و صنعتی نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و نیاز است سیستمی مناسب انتخاب شود. ما در این مطلب در مورد تفاوت اعلام حریق صنعتی و خانگی نکاتی را بیان کردیم. مرکز اعلام حریق آرات در زمینه‌ی فروش انواع سیستم‌های اعلام حریق فعالیت می‌کند. برای دریافت مشاوره و انتخاب سیستمی مناسب با نیاز خود می‌توانید با شماره تلفن 09120149425 تماس بگیرید.

firealarm وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز Google استحریم خصوصیسیاست وشرایط استفاده.

من با این شرایط موافقم.