سفارش محصولات: ۰۹۱۲۰۷۳۹۸۵۱

سیستم اعلام حریق آدرس‌پذیر

سیستم اعلام حریق آدرس‌پذیر

سیستم اعلام حریق مجموعه‌ای از قطعات الکترونیکی است که به صورت یکپارچه به یکدیگر متصل هستند و وظیفه‌ی شناسایی و اعلام حریق را در ساختمان‌ها بر عهده دارند. با استفاده از نصب سیستم اعلام حریق در ساختمان‌های مسکونی، تجاری، صنعتی و غیره می‌توان خسارت‌های ناشی از آتش‌سوزی را تا حد بسیار زیادی کاهش داد. سیستم‌های اعلام حریق به سه دسته‌ی آدرس‌پذیر، متعارف و بی‌سیم تقسیم می‌شوند که ما در این مطلب در مورد اعلام حریق آدرس‌پذیر نکاتی را بیان خواهیم کرد.

اعلام حریق آدرس‌پذیر چیست؟

سیستم اعلام حریق آدرس‌پذیر از مجموعه دتکتورها و دستگاه‌هایی تشکیل شده است که به یک کنترل پنل مرکزی متصل هستند. در این نوع سیستم، هر قطعه دارای یک آدرس مشخص است که باعث می‌شود به سادگی محل نصب دتکتور مورد نظر را مشخص کرد. این ویژگی باعث می‌شود سیستم‌های اعلام حریق آدرس‌پذیر برای ساختمان‌های بزرگ و اماکم تجاری بسیار مناسب و مقرون به صرفه باشند.

به این ترتیب برای هر قطعه می‌توانید آدرس مشخصی ثبت کنید و در نتیجه در صورت آتش‌سوزی پنل مرکزی دقیقا دتکتوری را شناسایی می‌کند که فعال شده است. این ویژگی باعث صرفه‌جویی در زمان برای اقدامات بعدی می‌شود. به طور کلی پنل‌های آدرس‌پذیر بسیار پیشرفته‌تر از پنل‌های متعارف هستند و برنامه‌ریزی آنها بسیار ساده‌تر و منعطف‌تر است.

سیستم اعلام حریق آدرس‌پذیر

ویژگی‌های سیستم اعلام حریق آدرس‌پذیر

علاوه بر تشخیص سریع محل دقیق آتش‌سوزی، سیستم اعلام حریق آدرس‌پذیر دارای ویژگی‌هایی است که آن را نسبت به سایر سیستم‌ها متمایز می‌سازد. از جمله‌ی این ویژگی‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

امکان تنظیم و برنامه‌ریزی

یکی از مزیت‌های سیستم اعلام حریق آدرس‌پذیر بر سایر سیستم‌ها امکان پیکربندی کردن آن است تا یک اقدام خاص منجر به یک پاسخ و واکنش خاص باشد. محل دقیق آتش توسط هر دستگاه شناسایی و ثبت می‌شود و به این ترتیب می‌توان تشخیص داد آتش‌سوزی دقیقا در چه نقطه‌ای رخ داده است. این موضوع باعث سرعت در کمک‌رسانی‌های اورژانسی می‌شود. در واقع با تشخیص دقیق محل وقوع آتش‌سوزی آژیرهای خطر همان منطقه فعال خواهد شد. آژیرهای اعلام حریق بر اساس اولویت مکانی به صدا درمی‌آیند و به این ترتیب مناطق پرخطر زودتر تخلیه می‌شوند.

کاهش آلارم‌های کاذب

هشدارهای کاذب یکی از نکات مهم در انتخاب سیستم اعلام حریق است. از آنجایی که آلارم‌های کاذب باعث ایجاد اختلال در آرامش ساکنین و همینطور تحمیل هزینه‌های اضافه می‌شود ترجیح بر این است که سیستم‌های اعلام حریق کمترین میزان آلارم کاذب را داشته باشند و احتمال وقوع آن تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا کند. آلارم‌های کاذب در سیستم‌های اعلام حریق متعارف بیشتر اتفاق می‌افتد زیرا تجمع گرد و غبار  و سایر آلاینده‌ها روی سنسور دتکتورها می‌تواند سیگنال‌های کاذب به کنترل پنل ارسال کند.

حل این مساله در سیستم‌های متعارف بسیار دشوار است زیرا هیچ راهی برای تشخیص آلارم کاذب از واقعی در این نوع سیستم وجود ندارد. در مقابل، یکی دیگر از مزیت‌های سیستم‌های اعلام حریق آدرس‌پذیر این است که اجازه می‌دهد هوا به داخل دتکتورها راه پیدا کند. در این صورت اگر هوا آغشته به گرد و غبار شود یک هشدار پیش از آتش اعلام می‌کند. در این صورت می‌توان پیش از فعل شدن کاذب آلارم مشکلات احتمالی را اصلاح کرد.

بعلاوه دستگاه‌های آدرس‌پذیر می‌توانند اطلاعات مختلفی از جمله سیگنال وجود مشکل یا هشدارهای تعمیر و نگهداری را به کنترل پنل ارسال کنند. کنترل پنل آدرس‌پذیر سطح حساسیت دتکتورهای دودی را مونیتور می‌کند تا از وقوع آلارم کاذب جلوگیری کند. همچنین می‌توان میزان حساسیت سنسورها را تنظیم کرد.

هزینه‌های جانبی کمتر

سیستم‌های اعلام حریق آدرس‌پذیر روی یک لوپ قرار می‌گیرند. این لوپ مداری است که سیستم را به دستگاه‌های دیگر از قبیل دتکتورها، تلفن‌کننده و همچنین دستگاه‌های آب‌پاش متصل می‌کند. در اعلام حریق‌های آدرس‌پذیر هر زون یا منطقه و مدار سیم‌کشی مخصوص خودش را دارد. به همین خاطر با توجه به تعداد دستگاه‌هایی که متصل می‌شوند هزینه‌ها بالا می‌رود.

بعلاوه هزینه‌ی نگهداری از سیستم‌های آدرس‌پذیر پایین‌تر است، چراکه در صورت وجود مشکل در هر یک از دستگاه‌ها همچون نظافت، تعمیر یا تعویض قطعه‌ی مربوطه، پنل محل دقیق آن قطعه را مشخص می‌کند و می‌توانید مشکلات احتمالی را برطرف کنید.

قابلیت اطمینان بالا

به طور کلی سیستم‌های اعلام حریق آدرس‌پذیر قابل اطمینان‌تر از سیستم‌های متعارف هستند و این مساله به خاطر نوع سیم‌کشی متفاوت این سیستم‌ها است. در سیستم اعلام حریق متعارف اگر سیم‌کشی یک دستگاه آسیب ببیند یا قطع شود سیگنال آن دستگاه و سایر دستگاه‌های موجود در آن خط نمی‌توانند به کنترل پنل متصل شوند.

اما با توجه به نوع اتصال قطعات در سیستم اعلام حریق آدرس‌پذیر هر گونه قطعی در مدار نمی‌تواند باعث قطع شدن کل دستگاه‌ها شود. بر خلاف سیستم اعلام حریق متعارف در این نوع سیستم همه‌ی دستگاه‌ها روی یک لوپ سیم‌کشی می‌شوند و در هر دو انتها به پنل مرکزی متصل می‌شوند. بنابراین اگر اتصال از یک طرف قطع شود دستگاه همچنان متصل می‌ماند. در سیستم آدرس ‌پذیر یک دستگاه را می‌توان حذف یا غیرفعال کرد و این مساله تاثیری روی سایر دستگاه‌های روی آن لوپ نخواهد داشت.

تفاوت سیستم‌های اعلام حریق آدرس‌پذیر و متعارف

سیستم‌های آدرس‌پذیر و متعارف از جنبه‌های زیادی با یکدیگر متفاوت هستند. برای مثال همانطور که گفتیم در سیستم‌های آدرس‌پذیر هر دستگاهی که متصل است آدرس منحصربفرد خود را دارد. وقتی آتش‌سوزی تشخیص داده می‌شود آدرس دستگاه روی کنترل پنل نمایش داده می‌شود. به این ترتیب شما متوجه می‌شوید کدام دتکتور فعال شده است. این ویژگی باعث می‌شود محل دقیق وقوع حادثه مشخص شده و اقدامات لازم سریعا انجام شود.

تفاوت اعلام حریق آدرس‌پذیر با متعارف

اما در سیستم‌های اعلام حریق متعارف هیچ راهی برای تشخیص محل دقیق وقوع آتش وجود ندارد. البته با سیم‌کشی ساختمان در زون‌های مختلف می‌توانید متوجه شوید آتش‌سوزی به طور کل در کجا اتفاق افتاده است. برای مثال اگر هر طبقه از ساختمان را در زون‌های مختلف سیم‌کشی کرده باشید می‌توانید بفهمید آتش‌سوزی در کدام زون یا طبقه از ساختمان رخ داده اما همچنان محل دقیق آن مشخص نخواهد بود.

سیستم اعلام حریق آدرس‌پذیر زیتکس

سیستم اعلام حریق آدرس‌پذیر زیتکس یکی از بهترین شرکت‌های ایرانی فعال در حوزه‌ی تولید سیستم‌های اعلام حریق است. این شرکت توانسته سیستم‌های اعلام حریق آدرس‌پذیر خود را که هم تراز با اعلام حریق‌های خارجی است، به بازار عرضه کند. زیتکس یکی از اولین برندهای ایرانی است که توانسته است تاییدیه‌ی آتش‌نشانی را برای تجهیزات آدرس‌پذیر خود دریافت کند. پنل‌های آدرس‌پذیر زیتکس بسیار پیشرفته هستند و برای استفاده در پروژه‌های بزرگ و صنعتی مناسبند.

از ویژگی‌های اعلام حریق آدرس‌پذیر زیتکس می‌توان به آدرس‌دهی اتوماتیک، نمایش گرافیکی وضعیت قطعات، ارتباط دوطرفه بین پنل و قطعات و قابلیت SAFE SAVING اشاره کرد. بعلاوه عدم نیاز به لایسنس و هزینه­‌های جانبی برای راه اندازی پنل استفاده از این سیستم را برای مشتری‌های ایرانی ساده‌تر ساخته است.

اعلام حریق آدرس‌پذیر زیتکس

البته لازم به ذکر است که پنل‌های آدرس‌پذیر زیتکس دارای قفل‌های سخت‌افزاری در چهار سطح هستند تا از دستکاری و دخالت افراد غیر متخصص در عملکرد پنل جلوگیری شود. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به صفحه‌ی اعلام حریق آدرس‌پذیر زیتکس رجوع کنید.

اعلام حریق آدرس‌پذیر – مرکز اعلام حریق آرات

به طور کلی سیستم اعلام حریق آدرس‌پذیر دارای ویژگی‌های مثبت زیادی است که این سیستم را از سیستم متعارف متمایز می‌کند. این سیستم اعلام حریق باعث کاهش هزینه‌های جانبی و ذخیره‌ی زمان در تشخیص آتش می‌شود. بعلاوه این نوع سیستم ارزان‌تر و نصب آن آسان‌تر است. اگرچه قیمت سیستم‌های متعارف کمتر و برای ساختمان‌های کوچک که نیاز به سیستم‌های پیچیده‌ای ندارند، مناسب‌تر است.

مرکز اعلام حریق آرات پیشرو در فروش انواع سیستم‌های اعلام حریق است. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره در مورد انواع سیستم‌های آدرس‌پذیر ایرانی و خارجی و همینطر اعلام حریق آدرس‌پذیر زیتکس می‌توانید با شماره تلفن 09120149425 تماس بگیرید.

firealarm وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز Google استحریم خصوصیسیاست وشرایط استفاده.

من با این شرایط موافقم.