سفارش محصولات: ۰۹۱۲۰۷۳۹۸۵۱

سیستم اعلام حریق آریاک

سیستم اعلام حریق آریاک

یکی از تولیدکنندگان باسابقه در زمینه‌ی تولید تجهیزات اعلام حریق شرکت آریاک الکتریک تهران است. این شرکت فعالیت خود را از سال 1367 در زمینه‌ی طراحی، تولید، مشاوره و اجرای سیستم‌های اعلام حریق آغاز کرد. اعلام حریق آریاک با داشتن آزمایشگا‌های مجهز و بهره‌مندی از متخصصان با تجربه، توانسته است جایگاه خوبی در بازار تجهیزات اعلام حریق کسب کند.

تجهیزات آریاک تنها در رده‌ی تجهیزات متعارف یا کانونشنال هستند. این تجهیزات منطبق بر استانداردهای معتبر اروپایی و ملی توانسته تاییدیه‌ی سازمان آتش‌نشانی ایران را نیز کسب کند. در ادامه‌ی این مطلب به معرفی سیستم اعلام حریق متعارف آریاک می‌پردازیم.

سیستم اعلام حریق متعارف آریاک

یکی از قدیمی‌ترین و پرکاربردترین سیستم‌ها، سیستم‌های اعلام حریق متعارف هستند. تجهیزات متعارف به خاطر قیمت و کیفیتی که دارند مورد توجه زیادی قرار می‌گیرند. آریاک نیز یکی از تولیدکنندگان تجهیزات متعارف است. از تجهیزات متعارف آریاک می‌توان در منازل و ساختمان‌های مسکونی و مراکز اداری و غیره استفاده کرد.

در سیستم‌های متعارف هر طبقه با هر بخش از ساختمان به عنوان یک زون (منطقه) تعیین می‌شود. با فعال شدن هر یک از دتکتورها یا شستی‌ها، چراغ زون مربوط به آنها روی پنل مرکزی روشن می‌شود. در این سیستم‌ها، بر خلاف سیستم‌های آدرس‌پذیر، امکان تشخیص محل دقیق دتکتور یا شستی فعال شده وجود ندارد. در ادامه به معرفی هر کدام از تجهیزات متعارف آریاک می‌پردازیم.

کنترل پنل مرکزی اعلام حریق آریاک

کنترل پنل‌ها از بخش‌های اصلی یک سیستم اعلام حریق محسوب می‌شود و وظیفه‌ی هماهنگی بین اجزا (دتکتورها، شستی و غیره) را ایفا می‌کند. کنترل پنل‌های مرکزی آریاک در انواع مختلف تک زون، 2 الی 6 زون، 8 الی 14 زون و 16 الی 28 زون در دسترس است. به تعداد زون‌ها روی پنل چراغ وجود دارد و امکان فعال یا غیرفعال کردن هر یک از زون‌ها روی این پنل وجود دارد.

از ویژگی‌های پنل آریاک می‌توان به امکان اتصال به تلفن کننده‌ی خودکار، امکان اضافه کردن کارت آژیر برای هر زون و جدا و تعویض کارت‌های هر زون و فعال یا غیرفعال کردن هر زون اشاره کرد. وضعیت قطعی یا اتصالی در مسیر سیم‌کشی‌ زون‌ها یا خط آژیرها و همینطور وضعیت تغذیه و باتری پنل نیز قابل تشخیص است.

لازم به ذکر است پنل‌های آریاک از برق 24 ولتی تغذیه می‌کنند و از دو باتری 12 ولتی نیز برای مواقع اضطراری و قطعی برق است استفاده می‌شود. وضعیت برق و باتری نیز روی پنل نمایش داده می‌شود.

کنترل پنل متعارف آریاک

دتکتور دودی آریاک

اعلام حریق آریاک با دتکتورهای دودی متنوع خود توانسته نیازهای اکثر مصرف‌کنندگان را برآورده کند. از جمله دتکتورهای تولیدی این شرکت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

دتکتور دودی فتوالکتریک مدل APD-24

این دتکتور منطبق بر استاندارد EN-54 ساخته شده و برای تشخیص آتش‌های دودزا بسیار مناسب است. دتکتور دودی مدل آریا نیز نوع دیگری از دتکتورهای آریاک است که کارکردی مشابه همین دتکتور دارد و تنها از نظر ظاهری متفاوت است.

دتکتور دودی فوتو رله‌دار مدل APD-48R

این دتکتور برای مصارف خاصی تهیه و تولید می‌شود. از دتکتور فتو رله‌دار 48R در سیستم‌های مخابراتی استفاده می‌شود و برای تشخیص آتش‌های دودزا مناسب است.

دتکتور دودی فوتو رله‌دار 12 ولتی

این دتکتور نیز برای استفاده‌ی خاص – استفاده در سیستم‌های دزدگیر – طراحی و تولید می‌شود.

دتکتور دودی فوتوالکتریک موضعی 220 ولت

از دتکتورهای موضعی به صورت جداگانه و مستقل از سیستم اعلام حریق استفاده می‌شود. این دتکتور مناسب استفاده در کارخانه‌ها، منازل مسکونی و غیره است و با برق 220 ولتی شهری و باتری 9 ولتی عمل می‌کند.

دتکتور دودی فوتوالکتریک آریاک

دتکتور دودی یونیزاسیون موضعی 220 ولت

این دتکتور را می‌توان به صورت مستقل و یا همراه با سیستم اعلام حریق استفاده کرد. این نوع دتکتور اعلام حریق آریاک نسبت به دودهای رقیق و نامرئی حساس است و برای استفاده در اتاق کامپوتر یا اتاق برق و سایر مکان‌های با حساسیت بالا، بسیار مناسب است. دتکتور موضعی آریاک دارای یک باتری 9 ولتی کتابی به عنوان باتری پشتیبان در مواقع ضروری است. خروجی رله‌ی این دتکتور امکان اتصال دستگاه‌های جانبی مانند تلفن‌کننده، شیربرقی و لوازم دیگر را فراهم می‌کند.

دتکتور دود یونیزه مدل‌های 12، 24 و 48 ولت

این دتکتورها برای استفاده در سیستم‌های مخابراتی یا دزدگیر طراحی و تولید می‌شوند. دتکتور 48 ولت مناسب صنایع مخابراتی و دتکتورهای 12 ولت نیز مناسب استفاده در سیستم‌های دزدگیر هستند.

دتکتور حرارتی اعلام حریق آریاک

دتکتورهای حرارتی اعلام حریق آریاک شامل موارد زیر است:

  • دتکتور حرارتی 12، 24 و 48 ولت رله‌دار

این دتکتورها از نوع دتکتور حرارتی دما ثابت هستند و با رسیدن دما به یک دمای از پیش تعیین شده (که برای این دتکتور 65 درجه‌ی سانتی‌گراد است) پس از 5 تا 10 ثانیه، فعال می‌شود؛ با کاهش حرارت دتکتور به صورت اتوماتیک به حالت اولیه‌ی خود برمی‌گردد. چراغ LED روی این دتکتور وضعیت آن را نشان می‌دهد.

  • دتکتور حرارتی موضعی 220 ولت

این دتکتور به صورت مستقل از سیستم اعلام حریق و با ولتاژ 220 ولت کار می‌کند. وجود بازر داخلی باعث می‌شود در صورت تشخیص حریق، آلارم آن به صدا درآید. این دتکتور موضعی آریاک دارای نمایش وضعیت تغذیه در حالت نرمال یا نبود برق و باتری است تا از عملکرد درست آن اطمینان داشته باشید.

دتکتور موضعی آریاک دارای شارژر کنترل شده جهت شارژ باتری‌ها است و به طور کلی در صورت نبود برق تغذیه‌ی آن توسط چهار باتری قلمی قابل شارژ تامین می‌شود.

دتکتور حرارتی اعلام حریق آریاک

  • دتکتور حرارتی 24 ولت

از این دتکتور دما ثابت اعلام حریق آریاک می‌توان برای تشخیص حریق‌های با شعله و حرارت زیاد استفاده کرد. به طور کلی دتکتورهای دما ثابت برای اماکنی مناسب است که در وضعیت نرمال تغییرات ناگهانی دمای محیط در آن رخ می‌دهد.

  • دتکتور حرارتی مدل آریا

این دتکتور نیز با سیستم اعلام حریق کار می‌کند و برای شناسایی آتش‌سوزی‌هایی با حرارت و گرمای زیاد مناسب است. این دتکتور دارای دو چراغ LED است که امکان دید با زاویه‌ی 360 درجه را فراهم می‌کند. نصب و راه‌اندازی این دتکتور بسیار راحت است.

دتکتورهای گازی آریاک

آریاک دتکتورهای گاز خود را در دو مدل 24 ولتی و دتکتور موضعی 220 ولتی تولید می‌کند. این دتکتورها مناسب تشخیص گازهای سمی و یا اشتعال‌پذیر مانند متان، پروپان، گاز طبیعی و غیره هستند. به طور معمول دتکتورهای گازی نیاز به تغذیه‌ی جداگانه دارند و از خط سیگنال سیستم اعلام حریق تغذیه نمی‌شوند.

سایر تجهیزات آریاک

از دیگر تجهیزات اعلام حریق آریاک می‌توان به شستی، آژیر و آژیر فلاشر و تلفن‌کننده‌های آریاک اشاره کرد. شستی اعلام حریق متعارف آریاک با فشار دادن تلق یا شکستن شیشه‌ی روی آن فعال شده و سیستم اعلام حریق را از وجود خطر مطلع می‌سازد. این شستی‌ها را می‌توان در راهرو و راه‌پله‌ها نصب کرد. شستی‌های آریاک در دو نوع شستی معمولی و شستی چراغ‌دار پالسی تولید می‌شوند.

آژیر و آژیر فلاشر آریاک نیز با قدرت صدای 80 تا 110 دسی‌بل از کیفیت صدای خوبی برخوردار هستند. آژیرهای آریاک مورد تایید سازمان آتش‌نشانی و از جنس ABS غیرقابل اشتعال هستند.

تلفن‌کننده‌ی آریاک در دو نوع تلفن‌کننده‌ی خودکار ده حافظه‌ی سخنگو و تلفن‌کننده‌ی خودکار ده حافظه‌ی آژیری تولید می‌شود. این تلفن‌کننده‌ها قابلیت ذخیره‌ی 10 شماره تلفن شانزده رقمی و ضبط پیام 30 ثانیه‌ای دارند.

تلفن‌کننده‌های آریاک

فروش تجهیزات اعلام حریق آریاک در مرکز اعلام حریق آرات

مرکز اعلام حریق آرات به عنوان نمایندگی رسمی تجهیزات اعلام حریق آریاک و سایر تجهیزات ایرانی و خارجی فعالیت می‌کند. انواع سیستم‌های اعلام حریق را می‌توانید با قیمت مناسب و گارانتی معتبر از این مرکز تهیه کنید. برای دریافت مشاوره و انتخاب سیستم مناسب کاربری خود با مشاوران مرکز آرات تماس بگیرید.

تیم محتوا وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز Google استحریم خصوصیسیاست وشرایط استفاده.

من با این شرایط موافقم.