سفارش محصولات: ۰۹۱۲۰۷۳۹۸۵۱

سیستم اعلام حریق چیست

اعلام حریق

سیستم اعلام حریق (Fire Alarm)، سیستمی است که با هدف اطلاع رسانی انتشار دستور العمل های ایمنی، در هنگام وقوع حریق طراحی و به بهره برداری می رسد این سیستم از قسمت های مختلفی تشکیل می شود.

قسمت تشخیص آتش از مشخصات و نشانه های آتش استفاده می کند تا وقوع حریق را تشخیص دهد، مانند آشکار ساز های حساس به دود، آشکار ساز های حساس به گرما و … پس از اینکه وقوع آتش توسط این آشکار ساز ها کشف شد، سیگنال های الکتریکی که توسط این آشکار سازها تولید شده هشدار دهنده های صوتی و بصری که در قسمت های مختلف نصب شده اند را راه اندازی کرده و منجر به انتشار آلارم ها هشدار ها و دستور های مرتبط با تخلیه سازی می شوند.

نوع دیگری از سیستم های اعلام حریق (Fire Alarm) نیز هستند که به صورت دستی فعال می شوند به صورتی که شستی اعلام حریق در قسمت های مختلف نصب شده و می تواند توسط انسان با فشرده شدن کلید ، فعال شوند.

 

طراحی سیستم اعلام حریق ( Fire Alarm Designing) 

برای طراحی سیستم اعلام حریق (Fire Alarm) در ابتدای امر می بایست اهداف محافظت در برابر آتش مشخص شود. در سراسر دنیا این اهداف توسط انجمن ها و سازمان هایی مشخص می شوند.طراح سیستم اعلام حریق مسئولیت دستیابی به اهداف تعیین شده را در نظر گرفته و لیست تجهیزات اعلام حریق ، توپولوژی اتصال و تعین آرایش آنها را به عهده می گیرد.طراحی سیستم اعلام حریق

تجهیزاتی که برای کار انتخاب می شوند و همچنین روش نصب آنها باید مطابق با استاندارد های فنی باشد. روش نصب و سایر نکات فنی اجرایی توسط استاندارد هایی تعیین می شود. به طور مثال ضوابط ملی اعلام حریق توسط انجمن ملی حفاظت در برابر آتش (NFPA=National Fire Protection Association) آمریکا ارائه شده که در سراسر دنیا به صورت گسترده مورد استفاده قرار می گیرد.

در کانادا استاندارد سیستم های اعلام حریق ULC می باشد استاندارد معادل بریتانیا BS 5839 Part I است.

EN 54 نیز یک استاندارد اجباری است که در اتحادیه اروپا مورد استفاده قرار می گیرد. از این استاندارد جهت بررسی کیفیت و صلاحیت تجهیزات ساخته شده برای استفاده در برابر حریق مورد استفاده قرار می گیرد. هر محصول ساخته شده برای استفاده در برابر آتش باید استاندارد هایی را که در EN 54 ذکر شده رعایت کند تا بتواند علامت CE را بر روی خود داشته باشد. با توجه به این توضیحات تنها سیستم هایی می توانند در سراسر اتحادیه اروپا به عنوان تجهیزات اعلام و اطفا حریق نصب شوند که دارای نشان CE باشند.

 

اجزا سیستم اعلام حریق (Fire Alarm Components)

کنترل پنل اعلام حریق (Fire Alarm Control Panel)

کنترل پنل اعلام حریق (FACP= Fire Alarm Control Panel) که به آن واحد کنترل اعلام حریق (FACU Fire Alarm Control Unit) نیز گفته می شود مرکز و قلب سیستم اعلام حریق است، در این واحد پردازش های لازم صورت می گیرد.

منبع تغذیه (Power Supply)

توان الکتریکی مورد نیاز سیستم های اعلان و اطفا به صورت اختصاصی از پست برق تجاری تامین می شود. برای اطمینان از عملکرد سیستم اعلام حریق (Fire Alarm)  در شرایط وقوع حریق از یک منبع توان پشتیبان استفاده می شود. این منبع می تواند یک باطری اسیدی یا یک UPS یا سایر منابع برق اضطراری باشد.

راه انداز های سیستم اعلام حریق ( Fire Alarm Triggers)

آشکار ساز هایی که وقوع حریق را شناسایی می کنند به دو دسته دستی و اتوماتیک تقسیم می شوند.

فعال ساز های دستی (Manual Fire Alarm Activation) :

شاسی های اعلام حریق هستند که در جای جای محیط نصب شده اند.فعال ساز دستی اعلام حریق

فعال ساز های اتوماتیک:

این فعال ساز ها شامل انواع آشکار سازها (Detectors) می باشد این دتکتور ها بر اساس نحوه شناسایی آتش طبقه بندی می شود.

کاشف حرارتی (Heat Detector) :

کاشف حرارتی با حرارت ثابت (Fixed Temperature Detector)

کاشف حرارتی با حرارت متغیر (Rate of Rise Detector)

کاشف دودی (Smoke Detector) :

کاشف یونیزه (Ionizing Detector)

کاشف فتوالکتریک (Photoelectric Detector)

کاشف های شعله ای (Flame Detector)

کاشف های گاز یاب (Gas Detector)

 

دستگاه های اطلاع رسانی سیستم اعلام حریق

هشدار هایی که نیاز است ، اعم از اطلاع از وقوع حریق و دستور العمل های هنگام بروز حادثه به صورت از پیش ضبط شده و یا حتی پیام های زنده از طرف اتاق کنترل توسط تجهیزات صوتی نصب شده منتشر می شود. همچنین چراغ های بیکن نصب شده در محیط مبادرت به ارسال پیام های بصری می نمایند.

طبیعتا امکان انتشار ترکیبی از هشدار های فوق بهترین کار آمدی را برای اطلاع وقوع حادثه و مدیریت اوضاع برای انتشار دستورالعمل های تخلیه هنگام بروز حادثه را دارد .

 

رابط سیستم اعلام حریق در ساختمان ها

نگهدار های مغناطیسی در ها برای جلوگیری از عبور دود

در ها به مکانیسمی مجهز می شوند که با بسته شدن در از عبور دود به سایر قسمت ها جلوگیری می کند تا امکان امداد رسانی و رسیدگی به مصدومان فراهم باشد

سیستم کنترل دسترسی

سیستم های کنترل دسترسی در زمان های معمول که برای کنترل عبور و مرور استفاده می شود در زمان های بروز حریق در ها را باز نموده و از بسته شدن در ها جلوگیری می کند تا امکان خروج افراد از محیط حادثه دیده میسر باشد.

سیستم تشخیص دود در کانال های هوا

کانال هایی که برای تهویه و وارد کردن هوای تازه از محیط بیرون به داخل محیط های بسته استفاده می کنند ، در صورت آلوده شدن هوای بیرون به دود فرایند انتقال هوای بیرونی به داخل را متوقف می نمایند.

آسانسور های اضطراری

در هنگام بروز حریق حالت حریق فعال شده و به طبقه حریق زده باز نمی گردند ، همچنین اسانسور های مرتبط به طبقه های همکف برگشته از زمینه انتقال اتش نشان ها را فراهم کنند.

رک سیستم اعلان

رک سیستم های صوتی عمومی باید باید با سیستم اعلام حریق در ارتباط باشد. معمولا در محیط هایی که سیستم های صوتی نصب شده اند تا در زمان وقوع حریق ، نیاز های پیجینگ و… مورد استفاده قرار گیرند ، در زمان های معمولی برای استفاده های عمومی مانند انتشار موسیقی پس زمینه مورد استفاده قرار می گیرند.

در زمان اضطرار مانند وقوع حریق باید این استفاده های عمومی قطع شوند – مثلا انتشار موسیقی پس زمینه متوقف شود- تا پیام ها و هشدار ها بتوانند به صورت موثری منتشر شوند.

 

سیستم اعلام حریق در محیط های صنعتی

در محیط های صنعتی سیستم اعلام حریق ، تحت عنوان سیستم های اعلان و هشدار و یا به شکلی کاملتر و صحیح تر سیستم های پیجینگ صنعتی و انتشار آلارم (Public Address and General Alarm PA/GA) شناخته می شوند.

این سیستم ها با هدف برقراری ارتباط صوتی ، فراخوانی افراد و انتشار هشدار ها در زمان بروز حوادث در محیط های صنعتی پیاده سازی می شوند، تمامی امکانات فوق در بستر یک سیستم محقق می شود که باعث بالا رفتن بهره وری و پایین آمدن هزینه ها می گردد. سیستم های پیجینگ صنعتی و انتشار آلارم ، با نصب سیستم های هشدار بصری و اسپیکر هایی در سطح پلنت و یکپارچه شدن با سیستم F & G وقوع حریق و سایر خطرات را تشخیص می دهد و پیام های ضبط شده و آلارم های  تعیین شده را منتشر می کنند. همچنین با امکانات فراهم آمده امکان فعال کردن دستی سیستم اعلام و انتشار هشدار های زنده فراهم می شود.

این سیستم ها عملکردی مشابه با سیستم های اعلام حریق عمومی دارند با این تفاوت که شرایط و کیفیت دستگاه های ساخته شده مطابق با نیاز مندی های محیط صنعتی است.

alifirefight وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز Google استحریم خصوصیسیاست وشرایط استفاده.

من با این شرایط موافقم.